نانوذرات طلا ذراتی با قطر یک تا صد نانومتر هستند و هنگامیکه در آب دیسپرس می شوند با نام کلوئید طلا شناخته می شوند. در قرن چهارم میلادی نانوذرات توسط رومی ها در جام لیکورگوس استفاده شده است که یکی از جالب ترین نمونه های فناوری نانو در جهان باستان را نشان می دهد. جام لیکورگوس ، از مجموعه موزه بریتانیا ، یکی از برجسته ترین دستاوردها در صنعت شیشه سازی باستان است. این قدیمی ترین نمونه شیشه دو رنگ است. این بدان معنی است که جام دارای دو رنگ متفاوت است: جام در نور مستقیم، سبز به نظر می رسد و هنگامی که نور از داخل شیشه می تابد ، بنفش مایل به قرمز است. نانوذرات طلای کلوئیدی قرن هاست که وجود دارد. از لحاظ تاریخی ، استفاده از نانوذرات طلا، به دلیل رنگ های جذاب و قابل مشاهده عمدتا در آثار هنرمندان و صنعتگران یافت شده است.

در سال هزار و نهصد و نود ، دانشمندان با استفاده از میکروسکوپ الکترونی عبوری جام را تجزیه و تحلیل کردند تا پدیده دو رنگی را توضیح دهند. دوگانگی مشاهده شده (دو رنگ) به دلیل وجود نانو ذرات با قطر پنجاه تا صد نانومتر است. تجزیه و تحلیل اشعه ایکس نشان داد که این نانوذرات آلیاژ نقره-طلا هستند ، با نسبت طلا به نقره حدود هفت: سه، بعلاوه حدود ده درصد مس  پراکنده در ماتریس شیشه ای.  رنگ بنفش مایل به قرمز به دلیل جذب نانوذرات طلا است در حالی که رنگ سبز به پراکندگی نور توسط نانوذرات نقره با اندازه بزرگتر از چهل نانومتر نسبت داده می شود. جام لیکورگوس به عنوان یکی از قدیمی ترین نانومواد مصنوعی شناخته شده است.

کلاژن فراوان ترین پروتئین بدن پستانداران است و تاکنون 28 نوع کلاژن شناسایی شده‌اند که هر کدام در بافت خاصی وجود دارند و تنوع آنها به دلیل تفاوت در ماهیت پلی پپتیدهای تشکیل دهنده آنهاست. کلاژن سازگاری مناسبی را با سامانه بیولوژیکی انسان دارد و پاسخ‌های ایمنی آن بسیار مشابه با بافت میزبان است. بدین ترتیب، یشترین استفاده را بین پلیمرهای طبیعی به جهت استفاده در داربستهای پلیمری دارد.

روش های شناسایی مواد

نانوذرات پلیمری

امروزه حامل‌های پلیمری به جهت پتانسیل‌های بالایی که دارند مانند circulation (گردش) طولانی مدت در خون، حمل هدفمند دارو و جذب و آزادسازی کنترل شده دارو، بسیار مورد توجه قرار گرفته‌اند.

مشاوره علمی

بخش مشاره علمی شرکت توسعه فناوری ویستا اکسیر تلاش می کند تا به صورت حضوری و غیر حضوری و اینترنتی پاسخگوی سوالات مختلف دانشجویان در ارتباط با پایان نامه خود ازجمله نحوه برنامه ریزی و تهیه منابع مناسب برای پیشبرد طرح، آنالیز داده و ….. باشد.

تست های سلولی و مولکولی

جداسازی، کشت، تمایز سلولها و سنجش سایتوتوکسیسیته داربست ها و داروها

واکنش زنجیره‌ای پلیمراز (PCR) تکنیکی است به منظور تکثیر یک نسخه منفرد یا نسخه‌های کمی از یک  توالی نوکلئوتیدی خاص به تعداد هزار یا میلیون‌ها نسخه به کار می‌رود. این تکنیک ابزاری آسان و ارزان قیمت برای تکثیر یک قطعه خاص از DNA است و برای اهدافی همچون تشخیص و نظارت بر بیماری‌های ژنتیکی، شناسایی مجرمان (در زمینهٔ پزشکی قانونی) و مطالعه عملکرد یک بخش هدف از DNA مورد استفاده قرار می‌گیرد. تفاوت ریل تایم پی سی آر با پی سی آر معمولی در سنجش کمی توالی تکثیر شده می باشد که توسط یک نشانگر فلورسنت صورت میگیرد.

وسترن بلاتینگ یکی از روش‌های بلاتینگ است که برای تشخیص و آنالیز پروتئین ها استفاده می‌شود.

نانوفیبر

نانوفیبرهای پلیمری با توجه به جنس، شكل و اندازه ‌نهايي می‌توانند توسط چندین روش از قبیل روش طراحی، سنتز قالب، جدایی فاز، خودآرایی و الکتروریسندگی تهیه گردد.

پلیت کشت سلول حاوی داربست نانوفیبری

نانوذره سلنیوم

سلنیوم یکی از عناصر ضروری برای سلامت انسان و نیز یکی از بیوکاتالیزورها و اجزای پر شمار عملکرد آنزیم هاست که جهت بهبود عملکرد سیستم ایمنی و اثرات ضد سرطان ضروری است.

نانوذره اکسید آهن

نانوذرات اکسید آهن به دلیل کاربردی که در صنایع، کاتالیست و زمینه‌های زیست دارویی از قبیل دارورسانی، سنجش پادتن و گرمادرمانی توسط مگنتیت دارند در سال‌های اخیر توجه ویژه‌ای را به خود جلب کرده‌اند. از این‌رو نانوذرات اکسید آهن شامل نانوذرات مگنتیت (Fe3O4)، نانوذرات هماتیت (α-Fe2O3) و میکرومیله‌های گوئتیت (α-FeOOH) از طریق روش‌های هم‌رسوبی و سولووترمال سنتز میشوند.